wtorek, 20 sierpnia 2013

Dwa filmy z Dwóch Brzegów

Filmowych wspomnień z Kazimierza ciąg dalszy (tu pierwsza porcja)! Ponieważ szkoda mi czasu na recenzje letnich filmów, przywołam tylko te, które obudziły silne emocje - niekoniecznie pozytywne... Pierwszy tytuł dedykuję Pawłowi, bo prawie wydrapaliśmy sobie oczy w dyskusji nad nim.

Polowanie, reż. T. Vinterberg, Dania 2012
Osochozi?
Lucas żyje w niewielkiej szwedzkiej miejscowości. Rzetelnie wykonuje swoją pracę w przedszkolu, zabiega o częstsze kontakty z synem (który mieszka z byłą żoną Lucasa), a czas wolny spędza z przyjaciółmi na tradycyjnych polowaniach (bardzo tradycyjnych – zwierzęcy temperament szwedzkich mężczyzn to soczysty element filmu!). Nagle spokojną egzystencję Lucasa burzy oskarżenie ze strony podopiecznej z przedszkola, kilkuletniej dziewczynki... Rozpoczyna się konflikt: wyobcowana jednostka vs. zwarta społeczność miasteczka.

Moja opinia:
Polowanie byłoby znacznie lepszym filmem, gdyby reżyser mocniej skupił się na relacji głównego bohatera z jego przyjacielem - relacji, która zostaje wystawiona na dramatyczną próbę. Niestety, wątek ten przez sporą część akcji ustępuje miejsca zmaganiom samotnej jednostki z ostracyzmem społecznym. A w tym obszarze Vinterberg idzie już utartym szlakiem. Wyobraźcie sobie wszystkie możliwe sposoby piętnowania człowieka przez zbiorowość, wszystkie przejawy wykluczenia w małym miasteczku, wszystkie odcienie niechęci ze strony sąsiadów... Macie? Vinterberg odhacza je w scenariuszu jeden po drugim, przewidywalnie i typowo. A szkoda, bo na linii Lucas - Theo reżyser wykazuje się dużą wrażliwością i z tego powodu kilka scen z Polowania bardzo mnie poruszyło. Film zyskałby na pogłębieniu wątków osobistych zamiast grubo ciosanych portretów społeczności - póki co, bardziej polecam Festen tego reżysera.

Stacja Warszawa, reż. M. Cuske, K. Lisowski i in., Polska 2013
Osochozi?
Film utkany z kilku osobnych wątków (prowadzonych wspólnie przez aż 5 reżyserów), które - jak zwykle bywa w przypadku takiej konwencji - w pewnym momencie stykają się ze sobą. Galeria postaci obejmuje przedstawicieli różnych środowisk - od zagubionej pracownicy korporacji, poprzez zbuntowane dziecko z prowincji, ekspedientkę w parszywym sklepie z gadżetami erotycznymi, aż po więźnia przekonanego, że jest mesjaszem. W tle wiele problemów społecznych z pierwszych stron gazet - fanatyzm religijny, pedofilia, pracoholizm, alkoholizm...

Moja opinia
Chaotyczny, wtórny i banalny film. Z założenia, jak sądzę, obraz problemów współczesnej Warszawy (czy dużego miasta w ogóle), dalekich od lukrowanej rzeczywistości seriali tvn. W efekcie - nieudany splot epizodów, nużących, przewidywalnych albo niedopracowanych. Nie pomogli znakomici aktorzy: Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Janusz Chabior, Marta Lipińska...).

(Maryna, to film, który ilustruje wszystkie Twoje negatywne opinie o polskim kinie - absolutnie nie oglądaj!)

6 komentarzy:

 1. Skusiłaś mnie tym "Polowaniem"... Mimo wszystkich zastrzeżeń, tematyka wydaje mi się bardzo ciekawa. Czy nie wiesz czy można to gdzies zobaczyć w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na Stacji-Warszawa też byłem (w czasie przejazdu przez Kazimierz Dln) i nie podzielam Twojego zdania. Wg mnie to film o dużej wrażliwości społecznej, zwraca uwagę na wiele ważnych problemów. Sama przyznasz, że alkoholizm, pedofilia czy pracoholizm to SĄ ważne problemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W. napisał:

   > Sama przyznasz, że alkoholizm, pedofilia czy pracoholizm to SĄ ważne problemy?

   Są, dlatego zasługują na przemyślane i sensowne ujęcie.

   Usuń
 3. Mads Mikkelsen! Na zdjęciu z Polowania. Uwielbiam go od czasu Casino Royale (pamiętacie?), więc i ten film muszę obejrzeć:) Tym bardziej że zapowiada się, że w roli występuje zupełnie innej, niż w Bondzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polowanie widziałam i podobało mi się tym bardziej, że grał tam Mikkelsen:-)Muszę w takim razie zobaczyć Festen skoro polecasz. Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Melko, obejrzyj. Przygotuj się wprawdzie na to, że w zestawieniu z "Polowaniem" będzie niedoświetlone (czasem ważnych scen trzeba się zwyczajnie domyślać bo na ekranie panuje dogmatyczna czerń ;), ale warto!

   Usuń

Wyraź swoje zdanie w Kieszeniach.