środa, 13 lutego 2013

Neon zawodowiec

O istnieniu Neon Muzeum wiedziałam od paru miesięcy i regularnie śledziłam jego zasoby na Facebooku. Dlatego gdy postanowiliśmy z R. wpaść na sobotę i niedzielę do Warszawy, nie miałam wątpliwości: tego miejsca ominąć nie mogę! Po kilku żarliwych rozmowach i trzech grzańcach tych wątpliwości nie miał również R.
Muzeum mieści się na Pradze, w kompleksie budynków Soho Factory. Wygląda niepozornie, ale... Co tu dużo mówić, ewenement w Muzeum Neonów jest jak dziecko w sklepie z cukierkami! Kręciłam się w kółko, nie wiedząc, w którą stronę spojrzeć, wzdychałam, dotykałam starych liter i marzyłam, by co drugi napis zabrać do domu. Zwłaszcza neony dawnych kin o niezwykłej historii, jak ten z Kina Helios w Grudziądzu – zamkniętego w marcu 2012 na rzecz multipleksu... sieci Helios.
Jeśli Wy, podobnie jak ja, jesteście światłoczuli, polecam Wam te przykłady z wrocławskiej wystawy, a zaraz potem – krótki wypad do warszawskiego Neon Muzeum. To w gruncie rzeczy niewielka galeria, cała podróż dookoła światła zajmie Wam kwadrans, ale możliwość obejrzenia pamiątek miejskiej typografii jest bezcenna. Wstęp bezpłatny, można jedynie wnieść dobrowolną opłatę w formie cegiełki, można też kupić sobie kubek (ja nabyłam Sarenkę). Na zachętę strona internetowa Neon Muzeum oraz jego fanpage.
A samemu Muzeum życzę, cóż... świetlanej przyszłości :)

6 komentarzy:

 1. W Katowicach tworzy się Ogród Światła, przestrzeń pełna neonów, a że ja też z tych światłoczułych, bardzo się na niego cieszę:) i zapraszam na Śląsk:)
  http://esk2016katowice.home.pl/web-live/node/217

  OdpowiedzUsuń
 2. Grudziądz... Moje miasto. Pamiętam seanse w kinie Helios - fakt, że zastąpił je multipleks to naprawdę ironia losu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam neony! Kurcze, że też wcześniej nie wiedziałam o tym muzeum. Jak będę w Warszawie to na pewno się wybiorę:-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Marto, dziękuję - zapamiętam!

  Melko, nie przegap, jest naprawdę ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne 'k' z przedostatniego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkim fanom warszawskich (choć nie tylko) neonów polecam zapoznać się z aplikacją na iPhone'a "Neon Muzeum": http://getneons.com

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie w Kieszeniach.