czwartek, 2 września 2010

Prosta historia o miłości

W zasadzie za całą recenzję wystarczyłby tytuł – bo debiut fabularny Arkadiusza Jakubika to właśnie prosta historia spleciona z wątków miłosnych. Dość błyskotliwa, zabawna, bez pretensji do targania emocjami widza czy rewolucjonizowania sztuki filmowej.
Film operuje paroma chwytami znanymi z kina (nie będę ich zdradzać, żeby nie psuć Wam przyjemności oglądania), jest jednak zrealizowany zgrabnie, opowiedziany w interesujący sposób (Jakubik dba o pomysłowe zakręty scenariusza) i dobrze zagrany. I po raz kolejny potwierdza, że Bartłomiej Topa to znakomity aktor (co zawsze mówiła mi Ania, która kiedyś – jeszcze przed premierą filmów Smarzowskiego – widziała go w teatrze ;-)
Rzecz dzieje się w pociągu – obserwujemy (a raczej słyszymy – bo na ekranie w tych scenach występują jedynie dłonie i głosy) dwoje ludzi, scenarzystów, którzy wspólnie układają prostą historię. Sprzeczają się przy tym i przekomarzają, bo oprócz wspólnego fachu, łączy ich nieudane małżeństwo...

Polecam Prostą historię jako przyjemny sposób na spędzenie popołudnia. I całkiem wdzięczną, odrobinę rzewną, opowieść o samym snuciu opowieści – zabawie scenariuszem, żonglerce elementami prawdy i fikcji. Nie wiem, czy nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w konkursie niezależnym była zasłużona – nie widziałam pozostałych kandydatur – ale z pewnością Prosta historia to udany przykład kina autorskiego.
P.S. Nie wypada mi przemilczeć również udziału w filmie Magdaleny Popławskiej, która nie dość, że nieźle zagrała w Prostej historii, to jeszcze na dwóch festiwalowych seansach siedziała w kinie obok R., co z pewnością będzie stanowić jedno z jego najbardziej wyrazistych wspomnień z Kazimierza ;-)
P.S.2 Gdyby udało się Wam natknąć na Prostą historię o miłości – życzliwie podpowiadam, nie wychodźcie z kina przed zakończeniem napisów końcowych. Wiele osób na seansie w Kazimierzu popełniło ten błąd... ;-) Do usłyszenia!

8 komentarzy:

 1. Faktycznie film całkiem przyjemny, moją uwagę zwróciła świetna narracja, prowadzona przez...przekonajcie się sami:) Film ma problemy z dystrybucją w Polsce, ale pewnie w kilku kinach się pojawi.

  Potwierdzam, że M. Popławska miała dwukrotnie przyjemność siedzenia obok mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. R. zaszczyt, miała zaszczyt! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawostką jest rola Jacka Lenartowicza, który chyba obskoczył w karierze wszystkie polskie seriale, za to w pełnym metrażu się raczej nie udzielał:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Halo! Halo! Co to za prywata? Dobrze wiemy kim jest R.! :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy, końcówka Twojego komentarza, wygląda jak RIP, czyli dość złowrogo ;-) Czy to jakaś zawoalowana groźba? :-D

  OdpowiedzUsuń
 6. kto widział kiedykolwiek Bartłomieja Topę jako Toxika nie może mieć żadnych wątpliwości.
  A kto to jest popławska? Tanczyła z gwiazdami? ROzebrała się gdzieś? Nie znam. Koło mnie też kiedyś Robert siedział, a nie przypominam sobie wpisów na mój temat.

  OdpowiedzUsuń
 7. rezyser chyba chcial stworzyc druga incepcje ale mu cos nie wyszlo.. i wyszlo jak to w polskim kinie

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy, mnie osobiście "Prosta historia" przypadła do gustu bardziej niż "Incepcja". Poza tym, wydaje mi się, że jest wcześniejsza ;-)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie w Kieszeniach.