niedziela, 6 maja 2012

Dwaj ludzie ZA szafą

Najpierw ewenement:
następnie R.:
a rzecz dzieje się wokół pomnika upamiętniającego powstanie w 1958 roku etiudy Romana Polańskiego – Dwaj ludzie z szafą. Oryginalny dwuskrzydłowy pomnik stoi na plaży w Sopocie. Niestety – możliwość wejścia do szafy okazała się gestem nadmiernie uprzejmym wobec ludności, bo pomnik jest zasypany śmieciami. Za szafą jednak pozuje się nieźle. Polecam zwłaszcza szafiarko!

A o tej i innych atrakcjach związanych z kinem możecie przeczytać w Filmowym spacerowniku po Trójmieście Katarzyny Fryc-Hyży. Rzuciłam się na ten przewodnik przed wyjazdem z wielkim zapałem, bo wydał się wprost stworzony dla mnie (zakłada i piesze wędrówki, i spotkania z kinem). Ostatecznie nie wszystkie opisane obiekty wzbudziły moje zainteresowanie (autorka przedstawia np. scenerie kręcenia polskich komedii romantycznych), ale bez wątpienia znalazło się parę ciekawostek. Na przykład wspomnienie cudownego filmu Kobiela na plaży.
Na zakończenie – młody Roman Polański w kadrze z Dwóch ludzi z szafą – jako oprych:
P.S. Czy słyszeliście o akcji kaktus na tegorocznych maturach? Pomysł (moim zdaniem świetny) polegał na użyciu w pracy maturalnej z polskiego słowa kaktus – efekty możecie przeczytać tutaj. Niezły dowcip z maturalnych słów-kluczy (szczególnie urzekła mnie Dziadów część III w Arizonie :-)

5 komentarzy:

 1. Fajny pomysł z tytułem i zdjęciami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O kaktusie słyszałam - świetny pomysł:) Szafopomnik zresztą też - jakoś ostatnio odzyskuję wiarę w poczucie humoru i luz naszego narodu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kaktus wymiata! :-)
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow! Nie miałam pojecia o istnieniu tego niezwykłego pomnika :-) Tylko szkoda, że zaśmiecony.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za komentarze.

  kasico, pomnik stoi już od 2008, a ja - będąc od tego czasu w Sopocie dwa razy - ani razu nie zauważyłam masywnej szafy ;-) Choć być może po prostu panowie z filmu co jakiś czas wnoszą szafę z powrotem do morza...

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie w Kieszeniach.