czwartek, 29 lipca 2010

Kryminalny epilog

Na fali śledzenia Kryminalnych zagadek Ciovo (były już odcinki 1, 2 i 3) przeczytałam też powieść wzorcowo wakacyjną – Przyjdź i zgiń Agathy Christie (oryginalny tytuł: The Clocks). Lubię Christie i sięgam po nią od czasu do czasu, z radosną naiwnością dając wiarę genialności Herculesa Poirot (wolę jego niż pannę Marple i innych literackich śledczych) – dlatego też ucieszyła mnie epizodyczna rola belgijskiego detektywa w tej opowieści.

Rzecz dzieje się – jak zwykle – w powojennej Anglii. Młoda stenotypistka, Sheilla, przybywa do domu niewidomej starszej pani, u której ma zrealizować standardowe zlecenie. Nie przeczuwając niczego złego, wkracza do bawialni, w której odkrywa zwłoki nieznanego mężczyzny... Na miejscu zbrodni uderza ja obecność wielu zegarów, spośród których każdy, z niewiadomych przyczyn, wskazuje godzinę 16:13.

W ten sposób rozpoczyna się akcja, spleciona z wątków tajemnic rodzinnych, przestępstw politycznych i (to moim zdaniem najsłabsza część powieści) historii miłosnej. Całość skonstruowana jest dość zgrabnie, choć intryga nie powala wiarygodnością czy oryginalnością.

Najpoważniejszy zgrzyt fabularny stanowiła dla mnie sytuacja, w której śledczy, sfrustrowany brakiem świadków zbrodni, raptownie natyka się na 10-letnią dziewczynkę, która całe dnie spędza w oknie, obserwując ulicę przez lornetkę oraz skrupulatnie zapisując każde zdarzenie, co więcej – czyni to z dokładnością co do minuty (!). Dzięki temu bohater uzyskuje informacje nieocenione dla identyfikacji przestępcy. Cóż, deus ex machina wcielony w 10-letnią dziewczynkę nie wydaje mi się zbyt błyskotliwym rozwiązaniem – zwłaszcza że Agatha Christie w innych powieściach potrafi zaskoczyć pomysłowością. Co tu dużo mówić, fabuła The Clocks to nie historia zbrodni jak w zegarku ;-) – ale śledzi się ją przyjemnie i w czasie urlopu powieść stanowi przyzwoite źródło rozrywki.


P.S. A dziś w Toruniu kolejny etnoczwartek! Już zacieram ręce na Babskie sprawy.. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoje zdanie w Kieszeniach.